Жените и политиката в България
“Всичко е политика.” Един цитат от времето, когато се подвизавах в неправителствения сектор и работех с посланици, политици и граждански дейци. Често искаме да сме далеч от нея, но независимо дали ни харесва или не, ние участваме в политиката – проактивно или с бездействие. Последните години картинката сякаш се промени – все повече предприемачи и хора от бизнеса смениха кариерния път и поеха в друга посока. А темата за равнопоставеността на половете отвъд предприемачеството винаги ми е била на сърце (напр. “Има ли място красотата в политиката?”). Та реших да се обърна към специалист, за да разгледаме казуса в дълбочина.
Марина Кисьова де Хеус е основателка на Фондация “Екатерина Каравелова”. Член на Националния съвет по равнопоставеност на жените и мъжете към Министерски съвет. Представител за България в работната група “Жени в политиката” на Европейското женско лоби.
—
-
Марина, можеш ли да направиш кратък обзор за мястото на жените в политиката през годините в България? Какво ни казват числата? Кои са позитивните примери и предизвикателства?
През 2022 от Фондация Екатерина Каравелова организирахме кръгла маса, в която взеха участие представители на 7 парламентарно-представени партии (от общо 9) и в рамките на един цял ден анализирахме ситуацията. Резултатите показаха, че пречките са на няколко нива: индивидуални, партийни и системни.
- На индивидуално ниво жените често имат по-ниска самооценка и като резултат се съмняват дали имат необходимите знания и умения. Също така те са по-малко склонни към поемане на рискове и изпитват притеснения как евентуална политическа кариера и участие в избори биха се отразили на семейството им.
- Що се касае до партийните пречки, един задълбочен анализ на кандидатските листи показва, че жените по-често биват поставяни на неизбираеми позиции.
- Съществуват икономически неравенства между жените и мъжете и разлики в заплащането и финансовите възможности, които затрудняват политическото участие на жените. Една предизборна кампания струва време и пари и често жените разполагат с по-малко и от двете в сравнение с мъжете.
Позитивни примери, които са дали резултат за промяна например е въвеждането на временни вътрешно-партийни квоти. БСП въвежда такива, когато Сергей Станишев е лидер и тогава в политиката влизат ключови имена като Мая Манолова и настоящият вицепрезидент Илияна Йотова. Друг добър пример е “Да, България”, които въвеждат принцип за равнопоставеност в етичния кодекс на партията и като резултат 37% от състава на ръководните органи на партията е жени.
2. Васил Терзиев представи списък с районни кметове, сред които имаше само 3 жени. Няма жени кандидати ли, партийната система ли е сбъркана или пък изобщо не трябва да търсим под вола теле?
Както споменах и в началото участието на жените в местната политика е традиционно ниско. В случая на кандидатурата на Васил Терзиев става дума за изключително сложна коалиция от 5 политически партии и една гражданска група. В такива условия борбата за позициите на районни кметове и избираеми места в листите е жестока. В случая тази ситуация сигнализира за проблеми с равнопоставеността на жените и мъжете в коалицията.
България никога не успява да достигне 30% жени народни представители, каквато е препоръката на Икономическия и социален съвет на ООН като цел за отдавна отминалата 1995 г.
3. Какво ни учат добрите примери от чужбина – Финландия, Нова Зенландия?
Страни като Финландия и Нова Зелендия са много далеч от нас като култура, например във Финландия има традиции на силно феминистко движение от 70-те години, докато в България имаме наложена от властта равнопоставеност на пазара на труда още през 40-те години. Комунизмът изиграва ключова роля за позицията на жената в обществото и при нас социалната и личната еманципация се развиват по-различен начин в сравнение със западния свят като цяло. Това Темата за еманципацията на жените в България е един много дълъг разговор и е важно да се вгледаме по-надълбоко в нашата култура и демокрация и да се опитаме да търсим решения, които ще работят за нашата действителност.
4. Какви са уменията, които политиците на днешното време трябва да притежават, за да бъдат успешни? Какви умения носят мъжете и жените съответно?
Трудно ми е да ти отговоря на този въпрос без сарказъм, защото това което виждаме в настоящата българската политика е, че в 80% от случаите послушанието и наглостта са сред най-важните качества, за да си успешен – в смисъл да получиш избираемо място в кандидатска листа или някаква висока държавна или общинска позиция. Да бъде обаче един човек политик, в смисъл на държавник, който работи за дългосрочното развитие на една страна изисква качества като богата обща култура, ораторски умения, дипломатичност, умения за привличане на съмишленици и изграждане на коалиции, разбиране на широк спектър от проблеми, лидерски умения и много много други. Що се отнася до уменията на жените политици има различни изседвания, които доказват, че жените успяват да представляват по-успешно интересите на различни социални групи, които са маргинализирани.
5. Какви са добрите инициативи или идеи, които могат да подобрят равнопоставеността на половете в българската политика?
Необходимо е да се направят изменения в Закона за политическите партии в частта за изразходването на държавната субсидия, така че да има задължение част от нея да бъде и ползвана за дейността на женските организации, а при липса на такива – за обучения за насърчаване на равнопоставеността. Ще успеем да постигнем по-добър баланс в представителството на жените и мъжете в българската демокрация, когато има инициативи вътре в самите партии по проблема.
Например:
- Да направят одит на равнопоставеността и да разработят план за действие на негова база.
- Да развиват капацитета на своите членове чрез менторски програми и организиране на обучения, включително и специализирани такива, за да отговорят на специфичните потребности.
- Да предоставят финансиране за развиване на дейността на женските структури.
- Да гарантират еднакъв достъп до финансови ресурси на всички членове и да се обърне специално внимание на достъпа до ресурси на жените от малки населени места.
- Да разработят вътрешни правила и процедури за насърчаване на равнопоставеността като цяло.
- Да въведат временни специални мерки за да се гарантира балансираното представителство на жените и мъжете в кандидатските листи за различните видове избори.
6. Какви са прогнозите ти за изборите за Европейския парламент тази година?
Очаквам много ниска избирателна активност и скучна предизборна кампания, в която липсва дебат по темите от дневния ред на ЕС. Прогнозата ми е, че някои от партиите ще използват европейските избори за “позитивно заточение”, където да изпратят хора, които е време да се скрият от обществото като Корнелия Нинова например. Не бих се изненадала ако и Антон Хекимян от ГЕРБ и Костадин Димитров от Възраждане са кандидати. Очаквам AI да бъде използван в кампаниите, като най-вероятно ще видим deepfake снимки и видео
7. Как жените могат да подкрепят останалите жени в политиката?
Най-лесно е като гласуват за тях. Интересна е статистиката, че жените гласуват повече от мъжете (на последните парламентарни избори избирателната активност при жените е 52.6%, в сравнение с 47.4% при мъжете ), докато във властта сме представени с под 30% участие. [повече инфо тук]
На конференция през ноември 2023, Росица Кирова, зам. председател на Народното събрание и народния представител Надежда Йорданова направиха заявка за сформиране на неформална общност на жените депутати в парламента. Надявам се тази идея да се реализира, защото подобна общност е била сформирана в румънския парламент и дава добри резултати.
8. Какво ти предстои?
Следващата седмица съм в Брюксел, където ще взема участие в обучението HerNetHerRights на Европейското женско лоби посветено на защитата от онлайн насилие, което е специално подготвено, за да адресира очакваните рискове за европейските избори. Планираме през април да организираме обучението в България. След юни месец ще обявим и различни обучения, които да помогнат на жени, които искат да се занимават с политика да придобият практични знания за това как се организира една предизборна кампания.
Say Hi