Как да станеш предприемач… с Веско
Обичам работата си и считам себе си за късметлийка, че имам възможността да работя с едни от най-успешните хора в България, които са готови не само да инвестират в стартъпи, но и да помогнат с предаване на знания и умения. Да бъда близо до подобни хора е не само чест за мен, но и възможност да се уча и да израствам. Защото каквото и да си говорим най-силно влияние върху нашето развитие имат хората, с които се заобикаляме. А техните истории – те са източник на незчерпаема енергия и вдъхновение.
Благодаря на Веско, че се съгласи да бъде гост в моя блог.
—
Веско Колев е продуктов човек, който заедно с екипа си създава icanpreneur – първият акселератор чрез софтуер (Accelerator-as-a-Software), напътстващ технологични предприемачи и продуктови мениджъри да преминат от идея до пазарно успешен продукт, без да разчитат основно на късмет. Ex-VP of Product @ Telerik/Progress. Обича да чете, играе футбол и да прекарва време със съпругата си и трите си деца.
—
1. Веско, смяташ ли, че всеки може да стане предприемач, ако поиска? Ако да, как? Ако ли не, защо?
Да, смятам, че всеки може да стане предприемач, стига да е готов да положи нужните усилия и да получи необходимите напътствия. Защо? Ще се упова на концепцията за growth mindset vs fixed mindset открита и развита от Карол Дуек – професор по психология в университета Станфорд. Тя разделя нагласите на хората (mindset) на два вида – fixed mindset и growth mindset. В своята същност хората с fixed mindset приемат, че всеки е толкова умен и талантлив, колкото се е родил и няма никакъв начин това да се промени. От друга страна, хората с growth mindset приемат, че всеки може да постигне всичко, стига да е готов да положи нужните усилия.
Ефектът на тези два типа нагласи върху живота на хората е огромен. Най-лесно това се вижда през начина, по който хората приемат грешките. Когато си с fixed mindset и направиш грешка, понеже ти си толкова умен, колкото си се родил, и си приел, че не можеш да направиш нищо по въпроса, „аз се провалих“ се превръща в „аз съм провал“. И като резултат реакцията на хората с такова мислене е да не поемат никакви рискове под никаква форма, защото всяка грешка е много болезнена.
От другата страна стои нагласата за неограниченост – growth mindset. Хората, приели тази нагласа, виждат в грешките си възможност да научат нещо и това с времето им позволява да се развиват бързо и да стават все по-добри. Като резултат, те са хората които нямат блокъри да опитват нови неща и да се впускат в предизвикателства.
Ако погледнем в себе си и се огледаме около себе си, ясно ще видим, че част от нас обясняват всичко, което им се случва в живота, с неща и причини извън тях – държавата, времето, мястото, и т.н. Това са хората, които всъщност доста страдат, защото през цялото време живеят с нагласата, че няма какво да се направи и това, което им се случва, е вследствие на лошия им късмет и в крайна сметка ги превръща в жертви. И те на практика са – те са жертви не на лош късмет, а на грешно и ограничаващо вярване, идващо директно от ограничения начин на мислене.
Другата част от хората пък са такива, които поемат отговорност за всичко, което им се случва и се фокусират върху това, което зависи от тях, а не върху това, което понякога дори не зависи от никого. Това са хора, които са направили избора да носят товара на отговорността, държащи здраво юздите на живота си и следващи своя път. Които умеят да бъркат, умеят да се учат от грешките си и умеят да казват „извинявай“ тогава, когато трябва. С growth mindset, който води до не лесен, предизвикателен и в същото време – изключително удовлетворяващ път.
Ние вярваме в growth mindset. Вярваме, че всеки може да постигне всичко, стига да положи нужните усилия. В частност вярваме, че въпреки че има хора, които се раждат с талант за предприемачи, най-голяма роля в успеха на един предприемач играят положените усилия и следването на структуриран подход. По друг начин казано – ние вярваме, че предприемач ставаш, а не се раждаш. I-can-preneur като име на компанията има за цел да изрази точно това наше разбиране, а чрез изграждането на възможно най-добрият акселератор като софтуер създаваме общност от предприемачи с growth mindset, които гордо наричат себе си Icanpreneurs.
..ние вярваме, че предприемач ставаш, а не се раждаш.
2. Къде виждаш потенциала на българското предприемачество? (Как Б-я може да има повече unicorns?)
За мен потенциала на българското предприемачество е огромен. Имайки работен опит с различни култури и националности, мога смело да заявя, че българите в IT сектора, се отличават с огромното си желание да свършат работата добре, а не само да вземат заплата. С годините нивото на професионализъм и разбирането за това, че да си успешен трябва да добавяш истинска стойност на клиента, ни прави изключително плодотворно място за предприемачество. Имаме вече и добрите примери, имаме средата.
Липсващото звено, което ние всъщност се стремим да създадем, е как да направим така, че повече хора да стават предприемачи и да повишим значително шанса им за успех. 9 от 10 стартъпа се провалят и това се е превърнало в “гравитационната” константа на предприемачеството. Изследвайки причините, защо това е така, виждаме, че предприемачеството се практикува основно на базата на нюх и усет. Нашата цел е да променим това и да трансформираме предприемачеството към такова, базирано на структуриран подход, стъпващ на доказали се в практиката методологии и принципи.
3. Къде виждаш основните предизвикателства пред българската предприемаческа екосистема?
Основното предизвикателство както на българската предприемаческа екосистема, така и на световната, е че в момента тя е предимно филтрираща и трябва да я превърнем в създаваща. Филтрираща, защото ако някой дойде с идея и я разкаже на приятели, колеги или инвеститори, обикновено получава 100 причини поради които е по-добре да се откаже и като резултат много хора, осмелили се да опитат този път, се отказват.
Ние вярваме, че трябва да празнуваме, когато някой реши да стане предприемач и да насърчаваме тези хора. Но за да стане това и да не изглежда, че пляскаме на някой, който ще скочи в “пропаст без парашут”, трябва да изградим средства, които да помагат на хората да изградят “мост”. Icanpreneur като платформа има за цел да бъде основното такова средство.
4. Кои са основните качества/умения, които всеки предприемач трябва да развие, за да бъде успешен?
Първо да изучи в дълбочина за growth mindset и как да го изгради и възпитава в себе си и в хората около него. Второ – да си постави за цел 365 дни подред да чете по 20-30 мин на ден, без никакви оправдания, за да се научи на търпение, отдаденост и постоянно развитие за дълъг период от време (spoiler alert: once started you will never stop). Трето – да си хареса стартъп идея, по която да започне да работи веднага, като единственото условие е да избере сфера, за която да им пука.
…трябва да празнуваме, когато някой реши да стане предприемач и да насърчаваме тези хора. Но за да стане това и да не изглежда, че пляскаме на някой, който ще скочи в “пропаст без парашут”, трябва да изградим средства, които да помагат на хората да изградят “мост”
5. Как се “преподава” предприемачество?
Както всичко друго. В някакъв момент сме минали от шамани към лекари. Време е да преминем от талант и нюх, към дълбоко разбиране на причинно следствените връзки между действията и успеха. В icanpreneur целта ни не е да преподаваме предприемачество, така че хората няма да излизат професори по темата. Целта на нашата софтуерна платформа е потребителите ни да имат усещането за спокойствие и сигурност. Усещане, че имат много добър стартъп ментор до тях, 24/7 който им дава конкретни напътствия и нужните средствата да ги изпълнят.
… Време е да преминем от талант и нюх, към дълбоко разбиране на причинно следствените връзки между действията и успеха.
6. Препоръчай книга, която всеки човек трябва да прочете (свързана с предприемачество), а е силно подценявана.
Човекът в търсене на смисъл на Виктор Франкъл. Изключително важно е, човек да развива разбирането си за човешката психология, ако иска да е добър предприемач. Помага както за преодоляване и рационализиране на трудните моменти, така и за това, от какво се вълнуват хората и как да им задоволим нуждите по най-добрия начин.
7. Какви ще са технологиите, които ще движат предприемачеството в следващите години.
Тази, която ще позволи на повече хора с опит да се впуснат в него без да трябва да рискуват всичко, постигнато до тук. Напротив, ще им позволи по-скоро да го използват.
8. По каква стартъп бизнес идея би искал да работиш, ако можеше да си избереш – AI, space, meta, etc?
Мога и съм си избрал – Icanpreneur.
9. Кажи ни нещо, което малко хора знаят за теб.
Играя футбол всяка седмица по два пъти повече от 15 години, без прекъсване. Това може би не е изненада. Но ако трябва да избирам, дали да спечеля лесно или да загубя трудно, винаги избирам второто. Защото може да отнеме 1 година, но играейки с трудни противници, човек се развива. Извода от историята? Избирайте предизвикателствата, които ви палят, а не лесното.
—
Абонирай се за седмичния ми бюлетин, където споделям още лични истории от света на предприемачеството и други теми, които ме вълнуват.
Още срещи с вдъхновяващи гости: “Предприемачество и изкуство… с Петър”
Say Hi