По време на последния голям тенис турнир US Open Twitter сподели, че активността в приложението, свързана с тенис, се е покачила с над 300%, а 30% от хората, които са туитвали за Серина Уилямс през август, не са туитвали за тенис изобщо през цялата година.
Какво означава това? Серина е много повече от успешен спортист. Тя е атлет, който популяризира тениса и вдъхновява милиони хора по света.
Преди месец беше на корицата на Vogue, обявявайки край на своята професионална кариера. После – на корицата на Time Magazine. Ако не следите тенис и спорт, ще е трудно да опиша нейнoто наследство и затова няма да ви заливам със статистики и числа за нейните постижения на корта. Повече ме впечатляват успехите ѝ извън него. Макар да не съм най-големият ѝ фен, ми беше трудно да устоя на целия шум в социалните мрежи. Отражението, което тя има върху обществото ни, надскача броя на титлите и рекордите, които поставя и сама счупва впоследствие. Безспорно е велик шампион, но постиженията и влиянието ѝ извън спорта я поставят на съвсем друго ниво като човек. Nike, както винаги, успява да увековечи нейната кариера. Тя е от онези личности, които променят света и ни движат напред. Хора, които често бихме нарекли противоречиви – във външността и/или в поведението им, но никога невидими или безгласни.
Серина ме накара да се замисля за всички онези ролеви модели, които ни вдъхновяват и често ни показват, че мечтите могат да бъдат реалност, ако работим достатъчно дълго и усърдно за тях. В своя личен разказ пред Voguе тя споделя как е научила, че по-малко от 2% от всички пари от фондовете за рисков капитал отиват при жени. Това е и един от мотивите ѝ да стартира Serena Ventures.
И аз през последните години се вълнувам от темата за жените в предприемачеството и в инвестициите (може би дотук стигат приликите ми със Серина 😉
The status quo – какво ни казва статистиката?
- Въпреки че през последното десетилетие броят на компаниите, водени от жени предприемачи, се е удвоил, жените имат по-малък достъп до финансиране и капитал, особено що се отнася до ангелски инвестиции и държавни грантове.
- На 8 март платформата за данни за инвестиции и стартъп екосистеми dealroom споделя няколко шокиращи числа – екипите с жени основатели са осигурили едва 0.4% от европейското финансиране на рисков капитал до този период, а смесените екипи – не повече от 15,2%. В България данните сочат, че около 10% от създадените нови компании са основани от жени.
- A още по-скандално е, че в света на инвестициите, където парите са поставени на пиедестал, изследванията сочат, че това е изпусната икономическа възможност. Женските екипи имат по-голяма вероятност да успеят и по-висока възвръщаемост на инвестициите (112% с/у 48%). От друга страна, стартъпите, основани от жени, генерират близо 2 пъти повече приходи в сравнение с тези, основани от мъже (източник). Предоставянето на равни възможности на жените може да създаде блага на стойност 160 трлн. долара (инфо от The World Bank, 2018 г.)
Как се стигна дотук?
Преди няколко дни участвах в поредния разговор по темата като част от панела, посветен на женското предприемачество, на конференцията Spin Off и отново набелязахме няколко основни причини за изброените цифри по-горе:
- Трудният достъп до капитал и инвестиции – няма как да очакваме повече инвестиции в жени, когато инвеститорите са… мъже. Само около 10-15% от партньорите във фондовете за рисков капитал са жени. Сред ангелите числото не е по-различно. В CEO Angels Club от близо 90 човека членове имаме по-малко от 10 жени ангели. Опитвам се да привлека повече дами, но често усилията ми не дават резултат. Много от успешните жени, към които се обръщам, дори не знаят какво е да си бизнес ангел, а и не искат на научат. (Между другото тенденцията в световен мащаб е позитивна и все повече жени стават бизнес ангели). Жените инвеститори са 2 пъти по-склонни да инвестират в жени предприемачи и да намалят разликата между половете. Жените получават по-трудно или по-малка сума инвестиция, защото мъжете инвеститори проявяват различни пристрастия по време на инвестиционния процес. Интересни проучвания изследват етапите на презентиране на стартъпите пред потенциални инвеститори. От една страна, при еднакво съдържание на презентациите, но с различен презентиращ (съответно от мъжки или женски глас), става ясно, че инвеститорите предпочитат мъж пред жена. А от друга страна, на жените са задавани различни въпроси – мъжете по-често получават “promotion” въпроси (тези, които наблягат на позитиви и показват потенциални печалби), докато жените получават „preventive” въпроси (с фокус върху възможни загуби и намаляване на риска). Обикновено предприемачите, които получават от първия вид въпроси, набират 6 пъти повече пари от вторите.
Сега съществуват и се развиват все повече инициативи като Included VC, Serena Ventures или Angel Academe (ангелска мрежа, фокусирана върху женско предприемачество), за да адресират именно тези наболели проблеми.
- Има по-малко жени предприемачи, защото няма достатъчно изявени женски ролеви модели. Преди време питах приятел, организатор на бутиково престижно събитие за предприемачи, защо няма повече жени участници. Той ми отговори с въпроса колко жени познавам с бизнес с оборот/печалба от 2 милиона нагоре. Беше ми трудно да отговоря, въпреки че следя темата. Има няколко добри примери особено за бизнеси в областта на модата и социалното предприемачество, но къде е женският вариант на Payhawk, EnduroSat, Dronamics и т.н. Ако следим медиите, може лесно да си направим извода, че олицетворението на успешния предприемач е… от мъжки пол. И това само по себе си може да не е проблем, но как очакваме да привлечем повече жени да преследват кариера в предприемачеството, ако не им покажем примерите за подражание? Ако не създадем необходимата инфраструктура и общност, в която те ще могат да се учат, развиват и ще се чувстват смели да се провалят и продължават напред? Голяма роля в това начинание играят и мъжете. В разговора по темата на подиума никога не трябва да има изцяло женско присъствие, напротив – мъжете имат отговорност (и интерес) да насърчават приобщаващи екипи, в които има баланс на половете.
Добрите примери, успешните личности и образованието могат да допринесат за увеличаване на броя жени предприемачи. И впоследствие ще има по-голям шанс да достигнем и до своя първи женски Unicorn. (С подобна цел – да стимулираме повече дами да станат „предприемацки“ и да им осигурим необходимите ресурси – с Al Nik създадохме илюстрирана е-книга, посветена на женското предприемачество. Малка стъпка, но се надяваме да придвижи иглата напред.)
Серина на XXI век
Числата сами по себе си не означават нищо. Не вярвам, че имаме нужда от още спорове „за“ и „против“ квотите за жени в бордовете на компаниите. Крайният феминизъм не е непременно пътят към ползотворна дискусия. Поредното движение може да е опит за модерен вариант на ефективен маркетинг. Високопарните лозунги не вдъхновяват действие, напротив.
Числата носят стойност в даден контекст, когато ги подплатим с реални истории. Споровете са важни, когато обсъждайки методите, никога не се забравя целта. Феминизмът не е бадж за носене, а уважение към героите, които създадоха света, в който живеем сега. Масите задават тон, а посланията водят до събития, когато и ти участваш в тях.
Фокусирам се върху Серина, защото имената носят сила. Конкретиката материализира визията и прави резултатите осезаеми. Само когато назовем нещата с правилните думи, имаме възможността да променим статистиките.
Темата е благоприятна за още безброй разсъждения, но посланието ми е всеки един от нас да се замисли какво доведе до това Лена Бориславова да излезе от политиката и за фарса около Сана Марин.
Насърчавам всеки да вземе най-доброто от Серина Уилямс и да го приложи в своя живот. Тя е не само шампион на корта, но и боец срещу сексизма и дискриминацията в тениса. Може би ситуации като сравняването ѝ с маймуна от журналист, обсъждането на „голямото“ ѝ дупе в медиите или спорните отсъждания на съдиите никога няма да изчезнат. Но Серина успя да надскочи всички хейтъри, изгря като по-силна звезда и остави положителна следа от професионалната си кариера.
В крайна сметка колко човека могат да се похвалят с персонална емотикона в Twitter?
—
Стартирах newsletter – абонирайте се.
Прочети още: Ангелите на Земята
Say Hi