5 любими теми в TED
Обичам да гледам TEDTalks и въпреки, че има хиляди вдъхновяващи истории забелязвам, че често се връщам към няколко едни и същи. Гледам ги отново, и отново и винаги сякаш е за първи път.
Неслучайно повечето от тях са най-гледаните в историята на TED, макар и да има няколко скрити скъпоценни камъни.
Реших да ви ги споделя в блог пост, най-малкото, за да ми е по-удобно да ги достигам. Започнах да ги изреждам, но накрая установих, че всички те могат да бъдат обединени в няколко водещи теми.
Ето ги и тях в случаен ред:
1. За изборите в живота
Началото на 2021 беше интересно. Както се казва в една китайска поговорка “не ти пожелавам да живееш в интересни времена.” Предстоеше ми да взимам важни решения. Първо се панирах, че нямам избор, после се сковах от възможностите пред мен. “Ами ако” беше обичайният старт на изреченията ми. Тогава попаднах на “How to make hard choices?” и погледнах въпроса от друг ъгъл. Рут обяснява какво означава труден избор, какво го прави труден и най-вече, защо следва да приемаме трудните избори като дар, а не проклятие. Как може 15-минутно видео да ми промени гледната точка на 180 градуса?
Имам една единствена българска история и тя е свързана именно с избора.
Дали заради протестите миналото лято, книгите които чета или все по-актуалния въпрос за емиграцията, картинката на Йордан от “Reasons to leave, reasons to stay.” е запечатана в съзнанието ми като татуировка на тялото.
2. За значението на съня
Прочетох книгата “Защо спим?”, но е невъзможно да ви направя ревю, затова ви споделям видеото на автора Матю Уокър. Книгата преобърна много мои представи за съня, повечето погрешни. Макар и видеото да не покрива и 10% от най-любимите ми тези в книгата, си струва да му дадете шанс, защото темата е животоспасяваща.
3. Езикът е важен
Думите със значение отдавна са ми в полезрението и “How language shapes the way we think?” май май ми е вдъхновение. Лера ме научи да премахна “ужасно” пред “яко”, защото думата носи отрицателна конотация. Това видео, много повече от поговорката “казана дума, хвърлен камък” ме замисли сериозно, кои думи използвам, как и защо. Поведението и думите работят двупосочно. Тоест, както това, което правим ни помага да се определим, така и думите могат да предизвикат действие сами по себе си.
А говоренето си има брат близнак – слушането.
В “How to speak so that people want to listen?” Джулиан описва практически и артистично как да използваме силата на говора, за да бъдем по-добри в комуникацията си с околните. Как да слушаме с разбиране, как да се аргументираме по-добре използвайки езика и така да увличаме другите около нашите идеи (независимо дали се наричаш лидер или не). Авторът има кратък безплатен курс по слушане, който силно препоръчвам.
4. Щастието, що е то?
С порастването темата за щастието и смисъла на живота намират широко място в съзнанието ми. Вземайки предвид успеха, се концентрирам върху връзките, които създавам – със семейството, приятелите, любимите, колегите и познатите. “What makes a good life lesson from the longest study on happiness.” разказва за проучване, което проследява хора през целия им живот и обвързва наличието на здрави връзки с околните с щастието и дълголетието.
Като говорим за щастие, няма как да подмина Дан Гилбърт. Неговата книга “Stumbling on happiness.” е научен наръчник за философията на живота. Книгата и неговата история в TED “The surprising science of happiness.” ме направиха скептична и любопитна към мозъка и убежденията ми. Дан изследва и дава примери как формираме оценките към случващото се около нас, защо постигането на мечтите ни, за които дълго сме терзали, не ни носят по-голямо удовлетворение и много други парадокси.
5. Всекидневният лидер
Тук важната дума е всекидневният – силата на малките (често незабелязани) неща във всяко едно направление са тези, които дълбаят камъка. В света на големите думи и бързия поток на информация не е трудно да се загубим или демотивираме. “Everyday leadership” ни сваля на земята и ни показва силите на супергероя, които вече притежаваме.
Тук оставям и Елизабет Гилбърт, авторката нa “Eat, Pray, Love”, която представя друг поглед към важността от упоритостта и постоянството.
Заключение
Изредените видеа не са непременно най-въздействащите, но са тези, с които най-силно резонирам сега. И не само. Специални са, защото са вечни, релевантни за всеки етап от живота ни. И в крайна сметка дефинират защо ги споделям с вас. Защото са идеи, които си струва да бъдат споделени.
—
Honorable mentions:
- Темите за избора и щастието са свързани със здрава нишка: The paradox of choice
- Всички може да бъде артист, ако си го позволи: “Why people believe they can’t draw” – вземете си лист и химикал преди да го гледате.
[Вметка: Стийв Кайл говореше за хаоса в България като супер възможност да правим успешни бизнеси; мислех, че е в TEDTalk-а му, но май съм сбъркала. Ако намерите източника, pls пратете]
Say Hi